چگونه رم و هارد MSI (لپ تاپ و آل این وان) را ارتقا دهیم؟
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

آل این وان که به کامپیوتر چندکاره نیز معروف است، در این سال‌ها مورد توجه بسیاری از افراد واقع شده و طرفداران مخصوص خود را پیدا کرده است. در اصل این سیستم نوعی مانیتور بوده که همه قطعات ضروری و مهم رایانه از جمله هارد، رم، مادربرد، پردازنده و… در آن قرار داده شده است. در این بین برای کاربران مشکلاتی ایجاد می‌شود که ارتقا دادن آن از جمله این مشکلات است. از این‌رو ما قصد داریم در این مطلب شما را با روش ارتقا رم و هارد MSI لپ تاپ و آل این وان آشنا کنیم.

 

آیا ارتقا دادن رم و هارد آل این وان ممکن است؟

خوب است بدانید که محدودیت بسیار زیاد در این سیستم‌ها وجود دارد که از ارتقا سریع و آسان آن جلوگیری می‌کند. بسیاری از دستگاه‌های قدیمی که اغلب با نام pc معروف بودن، ارتقا دادن آن‌ها بسیار سریع و آسان بود. در‌واقع شما به آسانی قادر بودید، با باز کردن کیش قطعات جدید را جایگزین قطعات قدیمی نمایید. در صورتی‌که این امکانات برای افرادی که دارای آل این وان هستند، راحت فراهم نمی‌شود.شما با مطالعه این مطلب با تمامی نکات لازم در رابطه با ارتقا آل این وان، آشنا خواهید شد. همچنین در ادامه این مطلب علاوه‌بر محدودیت‌های ارتقا کامپیوتر چند کاره، برخی از قطعاتی که امکان ارتقا آن‌ها وجود دارد را ذکر خواهیم کرد.
مهمترین سوالی که برای اکثر کاربران آل این وان مطرح می‌شود، این است که آیا امکان ارتقا آل این وان وجود دارد؟ خوب است بدانید که اکثر قطعات سیستم بعد از مدتی استفاده، قدیمی و کهنه می‌شوند و از این‌رو توان اجرای نسخه‌های جدید را ندارند.در صورتی‌که کامپیوتر شما قدیمی بود، به راحتی قادر بودید که قطعات آن از جمله مادربرد، رم، هارد و همچنین CPU آن را با نمونه‌های مدرن‌تر عوض نمایید. اما در حال حاضر شما از یک رایانه بدون کیس استفاده می‌کنید که امکان تعویض قطعات آن به آسانی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا قطعات تعبیه شده در این سیستم لحیم شده هستند و از این‌رو باز و بسته کردن آن‌ها بسیار سخت بوده و مشکلات مخصوص به خود را دارد.
به بیان دیگر می‌توان گفت که امکان ارتقا اکثر قسمت‌های دستگاه‌های چند کاره، وجود ندارد. به علت آنکه کارخانه تولید کننده، در این حوزه از محدودیت‌هایی را در نظر گرفته است تا افراد مجبور شوند جدید‌ترین مدل‌های این محصول را خریداری نمایند. البته می‌توان بعضی از قسمت‌ها را نیز ارتقا داد. به عنوان مثال می‌توان رم و هارد این نوع سیستم را با نمونه‌های جدید آن جایگزین کرد. در رابطه با پاسخ پرسشی که در ابتدا ذکر شد، می‌توان گفت که ارتقا دادن این کامپیوتر‌های بدون کیس، تا حدودی به مدل سیستم مورد نظر بستگی دارد.

 

امکان ارتقا کدام یک از قطعات آل این وان وجود دارد؟

با توجه به مطالب ذکر شده در قسمت قبل دانستیم که در تعداد زیادی از مدل‌های آل این وان، امکان ارتقا دادن رم و هارد وجود دارد. نکته مهم این است که این قسمت‌ها جهت ارتقا هیچ محدودیتی نداشته و به آسانی می‌توان آن‌ها را با مدل‌های جدید جایگزین کرد. در صورتی‌که متوجه‌عدم کافی بودن فضای ذخیره‌سازی سیستم برای انواع فایل و برنامه‌های خود شدید، به راحتی می‌توانید نسبت به تعویض هارد دیسک اقدام نمایید.توجه داشته باشید که این اقدام می‌بایست حتما با در نظر گرفتن نوع طراحی و ظرفیت مادربرد و تعداد اسلاید‌های آن صورت گیرد. علاوه‌بر این اگر مادربرد آل این وان از سازگاری مناسبی برخوردار بود، می‌توانید به آسانی رم سیستم مورد نظر را ارتقا دهید. خوب است بدانید که ارتقا آل این وان در قسمت‌های نام برده شده به آسانی صورت نمی‌گیرد و باید برخی نکات را مورد توجه قرار داد؛ چرا‌که دارای حساسیت‌های مخصوص به خود هستند. از این‌رو بهترین کار این است که جهت یک نتیجه عالی و جلوگیری از وارد شدن صدمه به سیستم، فرایند ارتقا دستگاه خود را به متخصصان با تجربه و معتبر آل این وان واگذار کنید.
به صورت کلی می‌توان گفت که عرضه لپ تاپ‌های MSI اغلب با یک درایو HDD ۱T صورت می‌گیرد. تعدادی از آن‌ها یک SSD کوچک ۱۲۰ گیگابایتی را از قبل نصب نموده‌اند، به همین جهت احتمال دارد که کاربران بخواهند درایور لپ تاپ MSI را تعویض نمایند و یا اگر با کمبود مواجه شدند، SSD لپ تاپ MSI را ارتقا دهند که از این‌رو به دنبال ارتقا رم و هارد MSI می‌روند.خوب است بدانید که لپ تاپ‌ها و همچنین آل این وان‌های MSI دارای کیفیت و جنسی بسیار عالی و فوق‌العاده هستند. به همین دلیل لازم نیست که نگران عوض کردن و یا ارتقا دادن قطعات سیستم خود به طور دستی باشید.

 

روش آپدیت رم لپ تاپ MSI

در ابتدا خوب است بدانید که کلمه RAM در‌واقع مخفف عبارت Random Access Memory بوده که امروزه به حافظه فیزیکی یا به عبارت دیگر به حافظه می‌گویند. در‌واقع سیستم عامل با کمک رم به ذخیره کردن موقتی اطلاعات، وظایف در حال اجرا و فرایند‌ها می‌پردازد. در اصل RAM به معنای اجرا تعداد زیادی از فرایند‌ها در زمان واحد است.در صورتی‌که سیستم شما خیلی آرام فعالیت می‌کند و همچنین گاهی اوقات دچار هنگی می‌شود، تنها راه حل ارتقا رم لپ تاپ MSI است. در‌واقع زمانی که شما نسبت به ارتقا و یا تعویض اقدام می‌کنید، دیگر با این مسائل روبرو نخواهید شد. به منظور ارتقا رم در لپ تاپ‌های MSI می‌بایست مواردی را که در ادامه ذکر خواهید شد، رعایت نمایید.اولین نکته تشخیص نوع رم است. شما باید تشخیص دهید که آیا رم سیستم مورد نظر DDR3 و یا DDR4 است. گاهی اوقات امکان دارد که رم لپ تاپ MSI در نمونه‌های برتر DDR5 نیز باشد. پس از آنکه نوع رم را تشخیص دادید، می‌بایست به چک کردن فرکانس و مدت زمان پاسخگویی آن پرداخته تا در ادامه به کم و کاستی و مشکلات دیگر مواجه نشوید.
حتما رم مورد نیاز خود از مراکز معتبر و مطابق با مدلی که مادربرد دستگاه از آن پشتیبانی می‌کند، تهیه کنید. در گام بعدی باید رم را در لپ تاپ MSI قرار دهید. به منظور جا انداختن رم ابتدا، پنل پشتی سیستم را با پیچ گوشتی مناسب باز کرده و سپس جریان الکتریسیته ساکن خود را از طریق دست زدن به یک میله فلزی خارج کرده و البته می‌توانید با بستن مچ بند مخصوص الکتریسیته ساکن به مچ دست خود این اقدام را انجام دهید.در صورتی‌که تمامی اسلات‌های حافظه سیستم مورد نظر از پیش تکمیل شده‌اند، می‌بایست DIMM‌های موجود رو خارج کرده تا آن‌ها را جایگزین نمایید. به منظور برداشتن و خارج کردن ماژول حافظه، حتما گیره‌های نگهدارنده آن را در جای اصلی مخصوص خود فشار دهید که در این قسمت باید به محل قرارگیری ماژول حافظه و ظاهر شدن آن با زاویه بسیار دقت کنید.

در مرحله بعدی، باید ماژول حافظه را از قسمت لبه‌های آن نگه داشته و سپس بدون لمس کردن کانکتور‌های طلایی در قسمت پایین، ماژول را خارج کنید. پس از آن ماژول‌های تازه را با زاویه ۴۵ درجه و لبه‌های طلایی را به سمت پایین در میان شکاف‌های باز جایگذاری نمایید. می‌توانید از فشار همسان و برابر با کمک انگشتان خود در قسمت بالایی ماژول‌ها نیز استفاده نمایید تا به خوبی آن‌ها را در جای خود از طریق فشار دادن، محکم کنید.زمانی که شما صدای کلیک را شنیدید و احساس کردید که DIMM در مکان اصلی خود قرار گرفته است، باید ماژول‌ها را محکم به عقب فشار داده کاملا یکنواخت، برابر و تراز نصب شوند و از طریق گیره‌ها کاملا محکم نگه داشته شوند. در نهایت مراحل آپدیت رم لپ تاپ MSI بسیار آسان و سریع به اتمام رسید. از این رو جهت مطمئن شدن از نصب صحیح رم سیستم خود، باید به مشاهده اطلاعات نرم افزاری بپردازید.

چگونه رم و هارد MSI (لپ تاپ و آل این وان) را ارتقا دهیم؟

نحوه ارتقا رم آل این وان MSI

در ابتدا خوب است بدانید که آپدیت و ارتقا دو دستگاه آل این وان و لپ تاپ MSI تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر نداشته و تنها باید نکاتی را مورد توجه خود قرار دهید. به منظور ارتقا رم در آل این وان می‌بایست مراحل زیر را طی کنید.اولین گام خاموش کردن آل این وان و جدا کردن کابل از این دستگاه است. پس از آن پنل پشتی را باز کرده و در قسمت اسلات رم، باید حافظه را خیلی آرام از بخش نوار زرد رنگ خارج کنید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا صدمه‌ای به نوار زرد رنگ وارد نشود.سپس رم جدید خریداری شده متناسب با مادربرد آل این وان MSI، را آهسته در جای اسلات تعبیه کنید و پنل پشتی را با پیچ گوشتی مخصوص ببندید. در گام بعدی باید آل این وان را روشن کنید و وارد قسمت نرم افزاری اطلاعات تجهیزات بشوید. در این حالت باید گزینه رم را بیابید. در صورتی‌که حجم رم شما افزایش یافت، به معنای موفقت شما در ارتقا رم است.به این نکته توجه داشته باشید که انجام این کار بسیار حساس است و اگر یک ضربه کوچک به آن وارد شود، سبب نابودی کل سیستم می‌شود. تا حد امکان جهت ارتقا هارد آل این وان به مرکز تعمیرات معتبر و مجهز مراجعه نمایید و شخصا این اقدام را انجام ندهید.

 

ام اس آی توتال نمایندگی رسمی ام اس آی در تهران بوده و دارای خدمات تعمیر مانیتور ام اس آی ، تعمیر کارت گرافیک ام اس آی ، تعمیر مادربرد ام اس آی و تعمیر لپ تاپ ام اس آی می باشد . برای مشاوره با شماره ۴۵۱۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

چگونه رم و هارد MSI (لپ تاپ و آل این وان) را ارتقا دهیم؟

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.