کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی بهتر است یا انویدیا؟ مقایسه و معرفی

کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی بهتر است یا انویدی

از جمله بخش‌های مهم و اساسی در لپ تاپ، کامپیوتر و حتی تبلت‌ها، گرافیک است. در یک تعریف کلی از کارت‌های گرافیکی می‌توان گفت که گرافیک در اصل نوعی پردازنده‌ی گرافیکی است که وظیفه دارد تصاویر را در مانیتور سیستم به نمایش درآورد. امروزه تنها دو شرکت بزرگ به طور گسترده در حوزه تولید گرافیک فعالیت دارند که شامل دو شرکت انویدیا و ای‌ ام دی می‌شوند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با دو کارت گرافیکی‌ ای‌ ام دی و انویدیا آشنا کنیم و به طور خلاصه آن‌ها را معرفی و مقایسه کنیم.

کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی بهتر است یا انویدیا؟

از جمله سوالاتی که برای بسیاری از کاربران مطرح بوده این است که کدام یک از کارت‌های گرافیک مناسب، بهتر و از نظر قیمت به صرفه‌تر هستند. در ابتدا خوب است بدانید که در دنیا رقابت بین دو کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی و انویدیا هیچگاه تمام نمی‌شود. این سوال که کدام یک از کارت‌ها بهتر است، از جمله دغدغه‌های اساسی افراد در زمان خرید است. تمامی افراد در کشور‌های مختلف برای رفع نیاز خود به یک کارت گرافیک قوی، مقرون به‌صرفه و مطمئن نیاز دارند. به طور کلی کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی نسبت به کارت‌های گرافیکی دیگر از نظر قیمت مناسب و به صرفه‌تر هستند.

معرفی و مقایسه کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی و انویدیا

در سال‌های اخیر گیمر‌های بسیاری وجود دارند که انواع بازی‌های ویدیویی را بر روی پی سی انجام می‌دهند و به طور دائم در هنگام ارتقا دستگاه خود با پرسش مهمی مواجه می‌شوند و آن انتخاب بین دو گزینه Nvidia یا AMD؟ خوب است بدانید که این دو از بهترین کارت گرافیک‌های موجود در بازار هستند که محبوبیت ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و از همان ابتدا یک رقابت خاصی را با هم داشته‌اند.
توجه داشته باشید که شرکت‌ ای‌ ام دی به صورت کلی در ۴ دسته بندی، اقدام به تولید پردازنده گرافیکی کرده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به: گرافیک دسکتاپ، گرافیک لپ تاپ و موبایل، گرافیک کنسول و گرافیک ورک استیشن اشاره کرد. هر کدام از این پردازنده‌ها، خصوصیات مربوط به خود را دارند.
رقابت دو کارت‌ ای‌ ام دی و انویدیا به صورت حدودی از دهه ۹۰ میلادی شروع شد و تاکنون ادامه داشته است. با وجود رقابت تنگاتنگی که بین این دو کارت وجود دارد، اما بسیاری از افراد معتقدند که کارت گرافیکی انویدیا در برخی موارد بر کارت های‌ ای‌ ام دی برتری دارد.به صور کلی برابری دو کارت‌ ای‌ ام دی و انویدیا برای کاربران نفع بیشتری دارد. ای ام دی در تلاش است تا قدرتمند‌ترین GPUها را نسبت به محصولات انویدیا تولید نماید و البته شرکت انویدیا نیز تمام تلاش خود را انجام داده تا قدرت زیاد پردازنده‌های گرافیکی خود را حفظ کند و تا حد امکان قیمت آن‌ها را کاهش دهد تا برای مشتریان مناسب‌تر باشد و این عوامل باعث شده تا هر سال محصولات جدید‌تر و باکیفیت‌تری در بازار عرضه شود.با وجود تمامی این عوامل می‌توان گفت که از جهت قدرت کارت گرافیک، انویدیا نسبت به‌ ای‌ ام دی تا حدودی جلو‌تر است. البته از طرفی نرخ اصلی کارت گرافیک های‌ ای‌ ام دی نسبت به نمونه دیگر مناسب‌تر است که این عامل را می‌توان نوعی برگ برنده شرکت‌ ای‌ ام دی دانست؛ هر چند که امروزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هر کدام از محصولات شرکت‌ ای‌ ام دی و انویدیا، نقاط ضعف و قوت مربوط به خود را دارند که شما با در نظر گرفتن نیاز و این نقاط قوت و ضعف می‌توانید یک محصول عالی را خریداری نمایید.

مقایسه کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی بهتر است یا انویدی

مقایسه قیمت دو کارت گرافیک AMD و Nvidia

از همان ابتدا مناسب بودن قیمت کارت‌های گرافیک‌ ای‌ ام دی معروف بوده و از این‌رو در میان بسیاری از کاربران با نام محصولات قیمت مناسب شناخته شده‌اند. البته این ویژگی امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و بیشتر در کارت‌ها گرافیکی متوسط از جمله Radeon RX ۵۵۰۰ XT که با وجود قیمت ارزان بهترین عملکرد را از خود ارائه می‌دهند، دیده می‌شود.در صورتی‌که هزینه زیادی برای خرید کارت گرافیکی ندارید، شرکت‌ ای‌ ام دی با این کارت گرافیک یک VRAM را به شما ارائه می‌دهد که در انجام بازی‌های رایانه‌ای یک تجربه عالی برای شما خواهد بود. به صورت کلی می‌توان گفت که در زمان مقایسه دو کارت گرافیک‌ای‌ام دی و geforce از نظر قیمت، شرکت‌ ای‌ ام دی نسبت به دیگر شرکت‌ها تا حدودی از نظر ظاهری پیشرفت کرده و موفق‌تر بوده است.

مقایسه عملکرد کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی و انویدیا

در مطالب قبلی ذکر شد که کارت‌های سری Big Navi از ای‌ ام دی ممکن است که نابود کننده کارت‌های گرافیکی انویدیا باشند؛ اگر‌چه این اتفاق رخ نداد، اما تعداد زیادی از این مدل کارت‌های گرافیکی در برابر رقیبان خود به خوبی نشان داده شدند.در صورتی‌که قصد دارید انواع بازی‌های ویدیویی را بر روی پی سی با رزولوشن ۴k و قیمت ثابت ۶۰ فریم در ثانیه تجربه نمایید، لازم نیست تا حتما یک کارت گرافیک انویدیا را خریداری نمایید.در سال جاری یعنی ۲۰۲۲، شما به آسانی می‌توانید با استفاده از انواع کارت‌های گرافیکی AMD Radeon RX ۵۶۰۰ XT یا Nvidia GeForce RTX ۳۰۶۰ بهترین و جدیدترین بازی‌های AAA و همچنین آثار سنگین را بر روی تنظیمات ۱۰۸۰P به آسانی تجربه نمایید. در صورتی‌که قصد دارید بازی‌های AAA را با حالت ۱۴۴۰p تجربه کنید، دو شرکت ذکر شده بهترین کارت‌های گرافیکی Radeon RX ۶۷۰۰ XT و Nvidia GeForce RTX ۳۰۶۰ Ti را با گزینه‌های عالی به شما ارائه می‌دهند.
همچنین اگر قصد تجربه بازی با کیفیت ۴k را دارید، دو تیم قرمز و تیم سبز رنگ بهترین گزینه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. خوب است بدانید که شرکت انویدیا بهترین کارت گرافیک‌های. Nvidia GeForce RTX ۳۰۸۰، RTX ۳۰۸۰ Ti و همچنین Nvidia GeForce RTX ۳۰۹۰ را پخش کرده و البته شرکت‌ ای‌ ام دی نیز عرضه کارت گرافیک Radeon RX ۶۹۰۰ XT را آغاز کرده است. در‌واقعRadeon RX ۶۹۰۰ XT طراحی و تولید شده است تا به همراه Nvidia GeForce RTX ۳۰۹۰ جلو برود و به عنوان اصلی‌ترین رقیب آن شناخته شود.

تفاوت بین کارت گرافیک AMD و Nvidia در انواع بازی‌ها

در این چند سال، طراحی و تولید انواع کارت گرافیک‌های قوی و فوق‌العاده باکیفیت، این امکان را به سازندگان بازی داده است تا بتوانند انواع جهان‌های پیچیده را با جزئیات بیشتر ایجاد کنند. همانطور که اطلاع دارید، دو شرکت‌ ای‌ ام دی و انویدیا از بهترین و اقتصادی‌ترین کارت‌های گرافیکی در رده بالا برخوردار هستند، با این وجود هنگامی که از قدرت در ارائه عالی‌ترین تجربه بازی‌های ویدیویی صحبت می‌شود، اسم شرکت انویدیا به کمک GeForce RTX ۳۰۹۰ در اول جدول مشاهده می‌شود.در صورتی‌که قصد داشته باشیم در رابطه با کارت گرافیک‌های پایین رده مباحثی را ذکر کنیم، مشخص کردن برنده کار ساده‌ای نبوده و می‌توان گفت که رقابت میان آن‌ها بسیار کم و نزدیک است.

کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی بهتر است یا انویدی

مقایسه قابلیت های کارت گرافیک‌ ای‌ ام دی و انویدیا

زمانی که صحبت در رابطه با بازی‌های ویدیویی از حد خود فراتر می‌رود و گسترش می‌یابد، مسیر ای‌ ام دی و انویدیا بیشتر از قبل از هم جدا می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت که از این جهت، کارکرد ای‌ ام دی از نظر کاربران بهتر و پسندیده‌تر است. خوب است بدانید که این شرکت، خصوصیات و تکنولوژی‌های بسیاری را در دسترس کاربران خود قرار داده است که حتی می‌توان از آن‌ها بر روی انواع کارت گرافیک‌های انویدیا نیز استفاده کرد. البته این محصول کارایی اصلی که کاربر به آن نیاز دارد را نداشته و از این‌رو جهت استفاده زیاد از کاراییشان، می‌بایست حتما آن‌ها را بر روی کارت گرافیک های‌ ای‌ ام دی تجربه نمایید.البته از طرفی انویدیا قرار دارد که قصد دارد تمامی قابلیت‌های ویژه‌اش را برای خود نگهداری نماید. به عنوان مثال خصوصیاتی مانند DLSS تنها بر روی محصولات این شرکت درج شده است. خوب است بدانید که این موضوع تازگی نداشته و سبزها از سال‌های بسیار قبل و از زمان در دسترس قرار دادن PhysX، از همین‌ رویه استفاده می‌کنند.
به دلیل فناوری‌های ذکر شده در قسمت قبل، کاربران می‌توانند با خریداری یک کارت گرافیک مجهز به آن در سیستم خود، انواع فعالیت‌های سخت، سنگین و طولانی مدت را به آسانی انجام دهند. در مدت اخیر شرکت انویدیا برخی از خصوصیات تازه خود را بیان کرده است که خارج از زمینه انواع بازی‌های ویدیویی، دارای حساب‌های کاربردی هستند. بعضی از آن‌ها، شامل قسمتی از برنامه درایو Nvidia Studio هستند که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کنند تا انواع فعالیت‌های جدید، سنگین و خلاقانه را انجام دهند.
از نکات مهمی که به سری Ampere مرتبط است، می‌توان به Nvidia Broadcast اشاره کرد. بدون شک این نوع تکنولوژی برای اکثر افراد مفید و کاربردی بوده و با استفاده از این برنامه می‌توان پس زمینه را به کمک هوش مصنوعی در هر برنامه مرتبط به کنفرانسی تغییر داد. در اصل کاربران با استفاده از این قابلیت قادر هستند تا در زمان صحبت با کمک میکروفون، انواع صدا‌های پس زمینه را فیلتر و از بین ببرند.
در برابر این مبحث، شرکت‌ ای‌ ام دی با طراحی و ساخت کارت گرافیکی‌های ویژه خود همچنان بر روی قسمت ویدیو گیم تمرکز کرده است. در اصل تمامی خصوصیات این محصولات که در idelityFX قرار داشته و با کمک RDNA شناخته شده‌اند، به انواع بازی‌های ویدیویی مربوط می‌شوند.

ام اس آی توتال نمایندگی رسمی ام اس آی در تهران بوده و دارای خدماتتعمی تعمیر مانیتور ام اس آی ، تعمیر کارت گرافیک ام اس آی ، تعمیر مادربرد ام اس آی و تعمیر لپ تاپ ام اس آی می باشد . برای مشاوره با شماره ۴۵۱۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *