آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ
دسته بندی:
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

هک شدن لپ تاپ، بسیار نگران کننده است مخصوصا زمانی که اطلاعات مهمی در سیستم دارید و نمی‌خواهید کسی به آنها دسترسی داشته باشد. اما همیشه احتمال این اتفاق وجود دارد؛ مگر آن که با روشها و ترفندهای جلوگیری از هک شدن لپ تاپ آشنا باشید. در این شرایط میتوانید با مراقبت از لپ تاپ msi، احتمال هک سیستم را به پایین ترین حد ممکن برسانید. راههای زیادی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که در ادامه آنها را به طور کامل به شما آموزش می دهیم. اگر علائمی مثل باز نشدن برخی برنامه ‌ها، پاک شدن خود به خودی فایل‌ها، تغییر رمز عبور، قرار گرفتن اطلاعات در اینترنت، نصب برنامه جدید، تغییر محتویات فایل‌ها و … را مشاهده کردید، به احتمال زیاد لپ تاپ شما هک شده است.

جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

هر 39 ثانیه یک بار هک انجام می‌شود. درآمد هکرها بیشتر از قاچاقچیان مواد مخدر است و گزارش شده 6 تریلیون دلار تا سال 2021 صرف جرایم سایبری شده است. هکرها کار خود را با بدافزار Malware انجام می‌دهند و به این طریق می توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. در کل از بدافزارها با اهداف شرورانه استفاده می‌شود. لپ تاپ های خانگی و شرکت‌های کوچک معمولا هدف هکرها قرار می‌گیرند چون ریسک جرایم امنیتی را دست کم می‌گیرند و راهکارهای تامین امنیت را جدی نمی‌گیرند یا این که بودجه‌ای برای آن ندارند.

روشهای جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

خیلی از هکرها از این مهارت برای سود و باج گیری از دیگران استفاده می کنند. البته نا گفته نماند نا آگاهی کاربران نیز به آنها کمک می کند. اما نگران نباشید؛ کافی است روشهایی را که در ادامه مقاله معرفی می کنیم اجرا کنید تا علاوه بر جلوگیری از هک شدن لپ تاپ، امنیت آن را نیز افزایش دهید.

نصب آنتی ویروس بر روی لپ تاپ msi

ویروس‌ها و بدافزارهای کامپیوتری در همه جا وجود دارند. آنتی ویروس از لپ تاپ در برابر برنامه‌ها و کدهای غیر مجازی که به سیستم عامل لپ تاپ msi حمله می‌کنند محافظت می‌کند. از اولین نشانه‌های ویروسی شدن لپ تاپ این است که سرعت کامپیوتر و لپ تاپ تان کم شده یا فایل‌هایی از سیستم پاک شده‌ است. آنتی ویروس نقش بسیار حیاتی در حفاظت از لپ تاپ دارد و این کار را با تشخیص Threat  ها و پاک کردن آنها انجام می‌دهند. آنتی ویروس‌های پیشرفته به شکل اتوماتیک آپدیت می‌شوند تا بتوانند در برابر ویروس های جدیدی که تولید می‌شود مقاوم باشد. بعد از نصب آنتی ویروس از آن استفاده کنید و برنامه منظمی برای اسکن داشته باشید تا لپ تاپ همیشه بدون ویروس بماند. یادتان باشد فقط از یک آنتی ویروس استفاده کنید و هیچگاه دو آنتی ویروس را به صورت هم زمان نصب نکنید. اگر در این زمینه تخصصی ندارید از یک تکنسین در زمینه تعمیر لپ تاپ msi برای بررسی دوره ای لپ تاپ کمک بگیرید.

 

آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

نصب نرم افزار UnHackMe

یکی از اقدامات کمک کننده به شما در مقابل هکرها ایمن شود، استفاده از نرم افزار UnHackMe است. این برنامه ضمن بررسی دقیق فایل ها، از هک شدن لپ تاپ جلوگیری می کند.

انتخاب پسورد پیچیده

مهمترین راه برای جلوگیری از هک شدن استفاده از پسوردهای ایمن است. هرچقدر پسورد انتخابی امن‌تر باشد، کار هکر بسیار دشوارتر می‌شود. رمز انتخابی باید حداقل 8 حرف، و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و اعداد وعلایم متفاوت باشد. هکرها از ابزارهایی استفاده می کنند که به سادگی پسوردهای کوتاه را در زمانی کوتاه هک می‌کنند. هرچه پسورد طولانی تر و پیچیده تر باشد امنیت لپ تاپ نیز بیشتر است. از رمزهایی که نشانگر تاریخ تولد یا اطلاعاتی که به خودتان مربوط است استفاده نکنید. از پسوردهای تکراری که چندین جا از آن ها استفاده کرده‌اید استفاده نکنید. اگر نگران این مسئله هستید که پسوردها از یادتان می رود، می‌توانید از برنامه‌های Password Manager مانند Dashlane و Lastpass و Password Boss استفاده نمایید. پسوردها را هیچ کجا ثبت نکنید، به کسی نگویید یا توسط پیامک و ایمیل برای کسی ارسال نکنید.

ایمیل های مشکوک

یکی از راههای نفوذ هکرها به لپ تاپ، ارسال ایمیل‌های مخرب است. این موضوع کاملا قابل کنترل است. برای جلوگیری از هک شدن لپ تاپ، تنها کافی است ایمیل های ناشناس و مشکوک را هیچگاه باز نکنید.

به روز رسانی سیستم عامل، برنامه ها و مرورگرها

همیشه آپدیت جدید برای سیستم عامل و برنامه‌های لپ تاپ نصب کنید. معمولا آپدیت‌های جدید حفره‌های امنیتی را پر می‌کنند تا از دسترسی هکرها به لپ تاپ راحت تر جلوگیری شود. حریم شخصی و امنیت در مرورگرها روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. دائما تنظیمات امنیتی مرورگر را انجام دهید و مرورگر را به روز نگه دارید. با این روش از اینکه وب سایتی، حرکات شما را دنبال کند جلوگیری خواهد شد و حریم شخصی آنلاین شما افزایش می‌یابد. می‌توانید از مرورگرهای خصوصی هم استفاده کنید مانند گوگل کروم Incognito و Tor و  DuckDuckGo.

رمزگذاری بر روی هارد دیسک

تمام اطلاعات مهم سیستم در هارد دیسک ذخیره می شود. اگر بتوانید این بخش را به اندازه کافی ایمن کنید، تا حد زیادی از هک شدن سیستم جلوگیری خواهید کرد.

داشتن بکاپ از کامپیوتر و لپ تاپ

اگر از هارد سیستم خود بکاپ ندارید حتما در اولین فرصت این کار را انجام دهید. اهمیت بکاپ گیری از اطلاعات، موقعی مشخص می‌شود که هکر به لپ تاپ شما نفوذ کرده است. اگر بکاپ داشته باشید می‌توانید در صورت هک شدن، اطلاعاتتان را جایگزین کنید. ویژگی  File History که در ویندوز وجود دارد، می‌تواند نقطه خوبی برای شروع باشد. هاردهای اکسترنال فضای خوبی برای این قابلیت‌ها فراهم می‌کنند.

دانلود برنامه ها از سایت معتبر

اگر نیاز به برنامه ای دارید، قصد نصب ویندوز یا تعویض و آپدیت کردن آن را دارید و یا اگر می خواهید درایورهای لپ تاپ msi را آپدیت کنید، فقط و فقط از وب سایت های معتبر استفاده نمایید. گاهی امکان دارد فقط با دانلود یک برنامه ناامن از یک وب سایت غیر معتبر، شرایط هک شدن لپ تاپ را فراهم کنید.

احراز هویت دو مرحله‌ای

داشتن رمز اولین اقدام امنیتی در برابر هکرهاست اما لایه دوم، امنیت بیشتری را ایجاد می‌کند. بسیاری از سایت‌ها علاوه بر پسورد اولیه برای لاگین، دارای احراز هویت دو مرحله‌ای هستند. در این شرایط باید کدهای چند رقمی که به موبایل یا آدرس ایمیلتان ارسال می‌شود وارد کنید.

استفاده از مجازی سازی

نیاز نیست که همه از این روش استفاده کنند اما اگر از وب ‌سایت‌های سطحی و ناامن، زیاد استفاده می کنید اصلا دور از انتظار نیست که با ویروس و Spyware بمباران شوید. بهترین راه حل، استفاده از مجازی سازی است. در این موقعیت مرورگر در محیطی مجازی اجرا می‌شود؛ می‌توانید از مجازی سازهایی مانند Parallels و VMware Fusion استفاده کنید.

خاموش کردن لپ تاپ

بسیاری کسب ‌و کارها به ویژه آنهایی که روی وب سرور کار می‌کنند از جمله شغل هایی هستند که همواره سیستم‌های آنلاین دارند. اگر کار مهمی با لپ تاپ یا کامپیوتر ندارید در طول شب سیستم را خاموش کنید در غیر این صورت هدف مناسبی برای هکرها خواهید بود.

آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ

 

نشانه های هک شدن لپ تاپ

قبل از پرداختن به اینکه اگر لپ تاپ هک شد چه کنیم باید نشانه های هک شدن کامپیوتر و لپ تاپ را بشناسیم. این نشانه‌ها به شرح زیر می باشند:

  • سرچ گوگل، شما را به سایت‌هایی می برد که نمی‌خواهید ببینید و به آن ها نیاز ندارید.
  • نصب برنامه های جدید که شما نمی‌شناسید.
  • پاپ آپ های تبلیغاتی مثل هشدارهای آنتی ویروس می‌بینید، دقت کنید به هیچ عنوان روی آنها کلیک نکنید.
  • در لیست مخاطبینِ ایمیل، دعوت‌های شبکه اجتماعی وجد دارد که شما ارسال نکرده‌اید.
  • سرعت لپ تاپ کم شده و یا خیلی هنگ می‌کند.
  • فعالیت شخص دیگری را روی لپ تاپ msi حس می‌کنید. کمترین اتفاق، فشرده شدن کلید کیبورد و حرکت موس است و بدترین اتفاق ممکن کم شدن پول از حساب بانکی شما باشد.

بعد از هک شدن لپ تاپ چه کارهایی انجام دهیم؟

حالا که راهکارهای افزایش امنیت لپ تاپ را می‌شناسیم، ببینیم در صورت هک شدن لپ تاپ چه اقداماتی انجام دهیم؟

عوض کردن پسورد: عوض کردن پسوردهای شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و اینستاگرام و …؛ پسورد ایمیل؛ حتی پسورد کارت های بانکی.

لاگ اوت شن از تمامی اکانت ها: از تمام اکانت‌های آنلاینتان لاگ اوت شوید. در این موقیت بهتر است کلا از  Autocomplete  استفاده نکنید.

قطع کردن اینترنت: وای فای موجود بر روی سیستم را خاموش کنید و تلفن و تبلت خود را در حالت هواپیما قرار دهید.

خارج کردن درایوهای اکسترنال: تمام درایوهای اکسترنال را خارج کنید مانند USB و هارد اکسترنال. فراموش نکنید اول آنها را Safe Remove  کنید.

هارد لپ تاپ را خارج کنید: اگر مطمئن هستید که لپ تاپ یا کامپیوتر شما هک شده‌ است حتما هارد کامپیوتر را درآورید. از فایل‌های خود بکاپ داشته باشید و آنها را در کلود ذخیره نمایید. بعد از خاموش کردن لپ تاپ، برق آن را قطع کنید و هارد را از سیستم خارج کنید.

اسکن لپ تاپ با نرم افزار امنیتی: اگر اسکن سیستم، ویروس یا هک را نشان داد باید هارد درایو را از آن پاک کنید و Wipe انجام دهید.  Wipe به این معنا است که این اطلاعاتی که پاک میکنید قابلیت برگشت ندارد مگر اینکه از آن بکاپ داشته باشید. بعد از این کار سیستم عامل را مجددا نصب کنید. هیچگاه فایلها را به شکل دستی پاک نکنید چون به هر حال داخل هارد باقی می‌ماند و باید با کمک نرم افزارهای Wipe این کار را انجام دهید.

آگاه کردن دوستان خود: متاسفانه باید بگوییم امکان دارد به جز شما افرادی که در لیست مخاطبین شما هستند هم هک شوند. امکان دارد ایمیلی از طرف شما برای دوستانتان ارسال شود. پس حتما باید به آنها اطلاع رسانی کنید.

حساب بانکی را چک کنید: حساب بانکی خود را دائما چک کنید.

کلام آخر

پیشگیری از هک شدن لپ تاپ از اقداماتی است که همه باید آن را جدی بگیرند. با اجرای این مراحل و توجه به نشانه های هک شدن، می توانید از اطلاعات خود محافظت کنید و امنیت لپ تاپ msi را افزایش دهید. اگر با عوامل غیرعادی مواجه شدید، طبق مراحل گفته شده پیش بروید. اگر مشکل پیش آمده رفع نشد، می توانید اطلاعات و مشاوره خود را از طریق نمایندگی تعمیرات msi دریافت نمایید. همچنین می توانید برای دریافت خدمات به شکل حضوری به این نمایندگی مراجعه کنید.

ام اس آی توتال نمایندگی رسمی ام اس آی در تهران بوده و دارای خدمات تعمیر مانیتور ام اس آی، تعمیر کارت گرافیک ام اس آی ، تعمیر مادربرد ام اس آی و تعمیر لپ تاپ ام اس آی و تعمیرات آل این وان msi می باشد . برای مشاوره با شماره ۴۵۱۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

آموزش جلوگیری از هک شدن لپ تاپ msi

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.