انواع مانیتور MSI

انواع مانیتور گیمینگ MSI

انواع مانیتور MSI ؛ یکی از برندهای معتبر و صاحب نام جهانی بازار مانیتور، MSI می‌باشد که با گارانتی معتبر، در ایران ارائه می‌شود. مانیتورهای MSI در دو سری BUSINESS CLASS و GAMING عرضه می‌شوند که هر کدام از این سری‌ها شامل مدل‌های گوناگونی با طرح و مشخصات متنوعی می‌باشند و بسته به نوع استفاده و نیاز، خریداران می‌توانند کالای مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

سری‌های گیمینگ

در انواع مانیتور MSI نمایشگر‌های گیمینگ MSI دارای رزولوشن‌های FHD/2K/WQHD بسته به مدل می‌باشند. در این صفحه نمایش‌ها نرخ‌های تازه‌سازی تصویر متفاوت می‌باشند و قابلیت پشتیبانی از 144 تا 240 هرتز را دارند و در همه‌ی مدل‌ها دارای زمان پاسخ دهی 1 میلی ثانیه است که بسیار مناسب سیستم‌های GAMING می‌باشد. در مدل‌های مختلف این سری از مانیتورهای IPS و VA استفاده شده است که قدرت نمایش رنگ‌های واقعی و زاویه دید وسیع را ممکن می‌کند. نمایشگر‌های گیمینگ MSI در مدل‌ها و سایزهای متفاوت وارد بازار شده‌اند که مدل 30 اینچی دارای نسبت تصویر واید به صورت 21:9 بوده که برای سیستم‌های طراحی و بازی مناسب می‌باشد.

این سری دارای نرخ‌های کنتراست 1:1000 و 1:3000 در مدل‌های مختلف عرضه شده است. محدوده رنگ قابل نمایش این مدل‌ها بسته به مدل تا 07/1 میلیارد رنگ بصورت 10 بیتی می‌باشد و محدوده‌های رنگی DCI-P3 را تا 98 درصد و SRGB را تا 136 درصد کاور می‌کند. همچنین دارای ورودی‌های HDMI،DP و USB می‌باشند که در مدل‌های مختلف، تنوع آن متفاوت خواهد بود.

انواع مانیتور گیمینگ MSI
انواع مانیتور گیمینگ MSI

مانیتور گیمینگ MSI سری MEG

همانطور که خود MSI گفته است، انواع مانیتور MSI این سری برای گیمرهای حرفه‌ای ساخته شده است. این سری حداقل در حال حاضر شامل دو مانیتور فوق عریض و خمیده می‌باشد که وضوح تصویری آن‌ها 2K است؛ نرخ تازه‌سازی هر دو ۱۷۵ هرتز است؛ زمان پاسخ دهی یکی ۱ میلی‌ثانیه و دیگری ۰.۵ میلی‌ثانیه است که در نوع خود عالی است و اندازه یکی ۳۴ و دیگری ۳۸ اینچ است. حتی اگر این مانیتورها برای گیمینگ حرفه‌ای مناسب نباشند، بدون شک برای سیستم‌های گیمینگ رده‌بالا مناسب هستند.

در حقیقت تنها چیزی که آن‌ها را کمی از حرفه‌ای بودن دور می‌کند نرخ نوسازی آن‌هاست که هر چند برای گیمینگ کاملا مناسب است ولی مقدار آن در مانیتورهای حرفه‌ای حدود ۲۴۰ هرتز یا بالاتر می‌باشد. این دو مانیتور در حد مانیتورهای حرفه‌ای‌ هستند و به دلیل اینکه اندازه آن‌ها نیز بزرگتر از ۳۰ اینچ است، بدون تردید گیمینگ در آن‌ها لذت‌بخش خواهد بود. به علاوه فوق‌عریض و خمیده بودن آن‌ها نیز دو امتیاز دیگرشان نسبت به مانیتورهای عریض و تخت است. هر چه عرض مانیتور بیشتر باشد مقدار بیشتری از صفحه بازی در دید کاربر خواهد بود که قطعا به لذت بیشتر از بازی و کارایی بهتر کاربر می‌انجامد و خمیده بودن مانیتور نیز سبب می‌شود نوعی حس سه بعدی بودن تصویر برای کاربر ایجاد شود (به علت نزدیکتر بودن گوشه‌های تصویر به زاویه دید کاربر).

مانیتور گیمینگ MSI سری MEG
مانیتور گیمینگ MSI سری MEG

مانیتور گیمینگ MSI سری MPG

انواع مانیتور MSI شامل مانیتورهای تخت، خمیده و فوق‌عریض GAMING با اندازه‌های ۲۷.۳۲ و ۳۴ اینچ می‌شود که کاملا برای گیمینگ مناسب می‌باشد. در پنل بعضی از مانیتورهای این سری از فناوری Quantum Dot که در واقع همان فناوری کریستال‌های نانو است استفاده شده که باعث می‌شود مانیتور کارکرد بهتری در نمایش رنگ‌ها داشته باشد. نرخ نوسازی این سری یکی از مقدار های ۱۴۴.۱۶۵، ۱۷۵ و ۲۴۰ هرتز می‌باشد. تمام این نرخ تازه‌سازی‌ها برای گیمینگ مناسب هستند.

با این تفاوت که نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتز برای GAMING حرفه‌ای مناسب‌تر است و اگر شما از آن کاربرانی هستید که در تورنومنت‌های آنلاین شرکت می‌کنید و حتی یک لحظه هم برایتان در بازی‌ها یک لحظه است، در این حالت باید آن مانیتوری از این سری را انتخاب کنید که نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی دارد. اگر کارت گرافیک‌ سیستمتان خیلی قوی نیست توصیه می‌شود مانیتورهای K2 را انتخاب کنید، به این دلیل که با افزایش دو برابری تعداد پیکسل‌ها در مانیتورهای K4 بی شک به یک کارت گرافیک قوی‌تر برای مدیریت پیکسل‌های بیشتر در این مانیتورها نیاز خواهید داشت. زمان پاسخ در مانیتورهای سری MPG، 1 میلی‌ثانیه است که برای بازی کردن عالی است.

مانیتور گیمینگ MSI سری MPG
مانیتور گیمینگ MSI سری MPG

مانیتور گیمینگ MSI سری MAG

این سری شامل نزدیک به ۵۰ مانیتور متفاوت می‌شود و بعد از سری G بیشترین فراوانی را بین انواع مانیتور MSI دارد. این سری، مانیتورهایی با اندازه ۲۴ تا ۴۰ اینچ با وضوح تصویری Full HD، 2K و 4K یا انواع فوق عریض آنها، نرخ نوسازی 60 تا 240 هرتز، زمان پاسخ دهی 1 یا 4 میلی ثانیه ای را شامل می‌شود. همانطور که می‌بینید در این سری می‌توان هم مانیتورهایی با اندازه کوچکتر، وضوح تصویری پایین‌تر و نرخ تازه‌سازی کمتر پیدا کرد و هم مانیتورهایی با اندازه بزرگتر، وضوح تصویری بالاتر و نرخ تازه‌سازی بیشتر.

به همین دلیل دست شما در این مورد کاملا باز است. اگر بودجه بیشتری برای خرید مانیتور گیمینگ MSI دارید می‌توانید سراغ مدل‌های بهتر از این سری بروید و اگر نه، سراغ مدل‌هایی که مشخصات پایینتری دارند. اما این را هم باید در نظر داشته باشید که همه‌ی مانیتورهای سری MAG چه مشخصات بهتری داشته باشند و چه از این لحاظ در سطح پایین‌تری قرار بگیرند، حداقل استاندارد لازم برای GAMING را دارند و بنابراین از این نظر اصلا نباید نگران باشید. در حقیقت همه چیز به انتخاب شما برمی‌گردد.

مانیتور گیمینگ MSI سری MAG
مانیتور گیمینگ MSI سری MAG

مانیتور گیمینگ MSI سری  G

این سری بیشترین فراوانی را بین مانیتورهای گیمینگ MSI دارد و حدودا نزدیک به ۹۰ مانیتور را شامل می‌شود. اندازه این مانیتورها چیزی بین ۲۴ تا ۳۲ اینچ است ولی بین آن‌ها مانیتورهایی با نرخ نوسازی ۲۵۰ و ۳۶۰ هرتز هم می‌توان پیدا کرد که از این لحاظ در حد مانیتورهای گیمینگ حرفه‌ای‌ هستند. در این سری، مانیتور فوق عریض وجود ندارد اما مانیتورهای این سری مثل سری MAG می‌توانند شامل یکی از وضوح‌های تصویری Full HD، 2K یا 4K باشند.

به علاوه زمان پاسخ نیز در مانیتورهای این سری مثل مانیتورهای سری MAG ، ۱ یا ۴ میلی‌ثانیه است که هر دو برای گیمینگ مناسب هستند ولی بی شک زمان پاسخ یک میلی‌ثانیه‌ای برای آن‌هایی که حرفه‌ای‌تر هستند، مناسب‌تر می‌باشد. اما نرخ نوسازی هر چند که در بعضی از مدل‌های سری G به ۲۵۰ و ۳۶۰ هرتز هم می‌رسد اما در این مدل می‌توانید مانیتورهایی با نرخ تازه‌سازی۶۰ هرتز یا بالای ۱۰۰ هرتز هم مشاهده کنید.

این مانیتورها شاید برای گیمینگ حرفه‌ای مناسب نباشند ولی حداقل‌های لازم برای گیمینگ معمولی را دارا می‌باشند. به علاوه قیمت کمتری نسبت به مانیتورهای با نرخ نوسازی بالاتر را دارند. همانطور که گفته شد بین مانیتورهای سری G مانیتور فوق‌عریض وجود ندارد اما این سری همچنان شامل مانیتورهای خمیده می‌باشد که حس و حالی سه‌بعدی به تصویر می‌دهند و بازی کردن در آن‌ها لذت بیشتری دارد.

مانیتور گیمینگ MSI سری  G
مانیتور گیمینگ MSI سری  G

مانیتور گیمینگ MSI سری NXG

این سری در حال حاضر شامل سه مانیتور با اندازه‌های ۲۴.۲۴. ۵ و ۲۵ اینچ می‌باشد. وضوح تصویری تمام این مانیتورها Full HD است و هیچ یک هم فوق عریض یا خمیده نیست. این مانیتورها حداقل‌های لازم برای GAMING را دارند اما نرخ نوسازی و زمان پاسخ آن‌ها در حد مانیتورهای گیمینگ حرفه‌ای می‌باشد: ریفرش ریت در این مانیتورها یا ۲۴۰ یا ۳۶۰ هرتز است و زمان پاسخ آن‌ها هم ۰.۵ یا ۱ میلی‌ثانیه می‌باشد که این مقادیر برای گیمینگ حرفه‌ای هم مناسب هستند. در نهایت اگر با اندازه نسبتا کوچک مانیتورهای این سری نسبت به سایر مانیتورهای گیمینگ MSI و همچنین وضوح تصویری Full HD در آن‌ها مشکلی نداشته باشید، این مانیتورها می‌توانند به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای GAMING مطرح شوند.

سری‌های BUSINESS CLASS (PRO-MODERN)

در انواع مانیتور MSI این سری از مانیتورهای MSI دارای دو مدل PRO و MODERN می‌باشند که سری‌های مدرن و جدید برند MSI در سال 2021 جایزه بسیار معتبر REDDOT  را کسب کرده است، جایزه ای که هر سال به بهترین طراحی محصول داده می‌شود و این موضوع نشان دهنده طراحی فوق العاده و کاربردی MSI در بخش مانیتور در سطح جهان می‌باشد.

مانیتورهای این سری دارای رزولوشن FHD (1920*1080)  هستند و از نمایشگر مات بهره می‌برند و دارای نرخ تازه‌سازی تصویر(REFRESH RATE)  75 هرتز و زمان پاسخ دهی 5 میلی ثانیه هستند. این مانیتورها به پنل IPS مجهز بوده و به همین علت زاویه دیدی گسترده تری داشته (تا 178 درجه) و رنگ ها را طبیعی تر نمایش خواهد داد.

این مانیتورها دارای تکنولوژی‌های UNTI FLICKER و LESS BLUE LIGHT می‌باشند که MSI در این دو تکنولوژی از کمپانی معتبر TUV دارای گواهینامه رسمی می‌باشد. این سری از مانیتورهای MSI دارای شدت روشنایی (Brightness) 250 نیت است و شاخص کنتراست آن ها 1:1000 به صورت Typical می‌باشد و این سری مانیتورها 99.1 تا 104.6 درصد از محدوده رنگی SRGB را بسته به مدل خود کاور می‌کند. سیستم رنگی 8 بیتی در این مانیتورها می‌تواند محدوده 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد. سری BUSINESS CLASS دارای دو خروجی آنالوگ و دیجیتال  (1.4), VGA HDMI، DISPLAY PORT بصورت تایپ سی و خروجی هدفون و ورودی میکروفون می‌باشد. به علاوه دارای دو عدد اسپیکر جهت استفاده روزمره می‌باشد.

مانیتور گیمینگ MSI سری NXG
مانیتور گیمینگ MSI سری NXG

مانیتور MSI سری Modern

سری Modern در حال حاضر شامل نزدیک به ۲۰ مانیتور متفاوت می‌شود و در بین این مانیتورها، مانیتورهایی با قیمت کمتر وجود دارند که فقط برای کاربری‌های عمومی و اداری مناسب هستند. در حقیقت بعضی از مانیتورهای این مدل دارای پنل VA هستند که از لحاظ کیفیت و زاویه دید نسبت به پنل IPS سطح پایین‌تری داشته و در مقایسه با آن فقط کنتراست بهتری دارد؛ این مانیتورها وضوح تصویری Full HD دارند و نرخ نوسازی و زمان پاسخ دهی آن‌ها نیز به ترتیب ۷۵ هرتز و ۵ میلی‌ثانیه است که آن‌ها را در یک سطح کاملا معمولی قرار می‌دهد؛ حتی مانیتورهای این سری که پنل IPS دارند، توانایی نمایش ۱۶.۷ میلیون رنگ را دارند که برای مصارف اداری و کاربری‌های عمومی کاملا کافی می‌باشد ولی برای کارهای طراحی کافی نیست.

به علاوه، این مانیتورها از هیچ یک از استانداردهای HDR که برای کارهای طراحی و حتی GAMING یک مزیت به حساب می‌آیند، پشتیبانی نمی‌کنند. تمامی موارد گفته شده، عیب مانیتورهای سری Modern محسوب نمی‌شود، بلکه نشان دهنده این است که این مانیتورها فقط مناسب کاربری‌های عمومی و مصارف اداری هستند. این مانیتورها نسبت به مانیتورهای گیمینگ MSI قیمت کمتری دارند که بعضی اوقات این کمتر بودن قیمت قابل توجه هم می‌باشد.

مانیتور MSI سری Modern
مانیتور MSI سری Modern

مانیتورهای MSI سری Pro

در انواع مانیتور MSI این مدل بین مانیتورهای MSI که برای کاربری‌های عمومی و مصارف اداری ساخته شده‌اند، بیشترین فراوانی را دارند و در حال حاضر شامل حدود ۴۰ مانیتور می‌شوند. به علت فراوانی که این مانیتورها دارند، می‌توان از آن‌ها انتظار تنوع بیشتری هم داشت ولی در نهایت تمام مانیتورهای این سری مشخصاتی دارند که آن‌ها را مناسب کاربری‌های عمومی می‌کند و نه بیشتر.

هر چند که می‌توان از آن‌ها برای کاربری‌های دیگر هم استفاده کرد ولی قطعا کارکرد آن‌ها در کاربری‌های دیگر رضایت بخش نخواهد بود. مانیتورهای این سری دارای پنل VA یا پنل IPS هستند ولی در نهایت توانایی نمایش همان ۱۶.۷ میلیون رنگ را دارند و به همین علت برای کاربری طراحی آن چنان مناسب نیستند. یکی از مانیتورهای این مدل پنل TN را داشته که دارای کیفیت کمتری در مقایسه با پنل‌های VA و IPS می‌باشد و همچنین زاویه دید محدودتری هم دارد. البته دارای قیمت کمتری هم می‌باشد.

اگر مانیتور MSI  را فقط برای کاربری‌های عمومی نمی‌خواهید و بعضی مواقع قصد دارید با آن بازی هم بکنید، مانیتورهای سری Pro در مقایسه با مانیتورهای سری Modern انتخاب‌های بهتری هستند. چرا که بعضی از آن‌ها هم نرخ تازه‌سازی بالاتری دارند و هم زمان پاسخ کمتری که در بازی‌ها مهم است. البته این فقط شامل آن مانیتورهایی از این سری است که وضوح تصویر آن‌ها Full HD می‌باشد. نرخ نوسازی و زمان پاسخ این مانیتورها به ترتیب ۱۰۰ هرتز و یک میلی‌ثانیه است که در مقایسه با سری Modern که نرخ نوسازی ۷۵ هرتزی و زمان پاسخ ۵ میلی‌ثانیه‌ای دارد، بی شک بهتر است.

مانیتورهای MSI سری Pro
مانیتورهای MSI سری Pro

نمایندگی MSI

ام اس آی توتال نمایندگی رسمی ام اس آی در تهران بوده و دارای خدمات تعمیر مانیتور ام اس آی، تعمیر لپ تاپ ام اس آی و … می باشد . برای مشاوره با شماره ۴۵۱۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *