چرا مانیتور msi چند ثانیه سیاه می‌شود؟

چرا مانیتور msi چند ثانیه سیاه می‌شود؟

در صورتی‌که هنگام استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر خود، با صفحه سیاه و یا یک صفحه خالی روبرو شدید، بدانید که یک مشکل جدی در کابل‌های اتصال آن به وجود آمده است. در بسیاری از مواقع این مشکل به راحتی و در کمترین زمان ممکن برطرف می‌شود و در بعضی مواقع نیز کمی پیچیده‌تر بوده و نیاز به تخصص و وقت بیشتری برای رفع این مشکل دارید. خوب است بدانید این موضوع به سخت افزار‌ها مرتبط بوده و ما در این مطلب قصد داریم علت سیاه شدن صفحه مانیتور msi را توضیح دهیم.

 

چرا مانیتور msi چند ثانیه سیاه می‌شود؟


علت اصلی سیاه شده صفحه مانیتور msi تنها برای چند ثانیه، وجود مشکل در کابل‌های اتصال آن به کامپیوتر است. توجه داشته باشید که اگر دستگاه شما برای چند ثانیه خاموش و مجدد روشن شود، مشکل از همین کابل‌ها است. اولین اقدام آن است که شما نسبت به وصل شدن صحیح تمامی کابلهای خود به قسمت پشتی مانیتور و همچنین سیستمی که به آن وصل شده‌اید، مانند لپ تاپ یا کامپیوتر مطمئن شوید.علاوه‌بر این باید از سالم بودن پورت‌های پشت مانیتور نیز اطمینان حاصل کنید که آسیب جزئی یا کلی به آن وارد نشده باشد؛ چرا‌که این عامل خود از جمله دلایل معمولی سیاه شدن صفحه مانیتور msi است. از دیگر اقداماتی که برای رفع این مشکل می‌توانید انجام دهید، چک کردن سوکت دو شاخه و دو شاخه مانیتور msi است؛ زیرا در برخی مواقع وجود مشکل در این قسمت، باعث سیاه شدن صفحه نمایش می‌شود.
پس از چک کردن کابل ها، بهتر است که مانیتور msi را با یک کابل جایگزین مورد بررسی قرار دهید. در صورتی‌که یک کابل hdmi دیگر داشته و از آن استفاده می‌نمایید، حتما آن را با سیستم خود نیز چک کنید.

دلایل سیاه شدن مانیتور msi عبارت است از:

 

  • گرم شدن بیش از اندازه داخلی

با وجود آنکه در بسیاری از مواقع، علت این امر وجود مشکل در کابل‌های مانیتور msi است، اما گاهی اوقات مشکل اصلی از خود مانیتور و به دلیل گرم شدن بیش از اندازه قطعات لپ تاپ خواهد بود. البته تشخیص این امر کاری سخت و پیچیده است که تنها کارشناسان قادر به تشخیص و تعمیر آن هستند.خوب است بدانید که گرم شدن قطعات مانیتور msi دلایل بسیاری دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به‌ عدم تهویه هوای قطعات داخل لپ تاپ به علت تجمع زیاد گرد و غبار یا نوعی مسدود شدن است که مانع عبور هوا از داخل مانیتور می‌شود. از این رو قبل از راه‌اندازی مجدد مانیتور msi، آن را تمیز کرده و برای خنک شدن، دو سه ساعت به آن وقت دهید و سپس آن را برای فعالیت عادی راه‌اندازی نمایید.

  • درایو‌های گرافیکی

وجود مشکل در درایو‌های کارت گرافیک از دیگر علت‌های مهم سیاه شدن مانیتور msi برای چند ثانیه است. در صورتی‌که از وجود چنین مشکلی در سیستم خود مطمئن شدید، حتما در اسرع وقت نسبت به بروزرسانی آن‌ها اقدام نمایید. اگر در سیستم خود از ویندوز ده استفاده می‌کنید، حتما نسبت به بررسی سریع درایو صفحه نمایش خود اقدام کنید که البته برای انجام این کار بهتر است به مدیر و شرکت مخصوص دستگاه خود مراجعه نمایید.در برخی مواقع احتمال دارد که عمر GPU شما به اتمام رسیده و در حال نابودی باشد که البته در رابطه با سیستم msi صدق نمی‌کند. البته اگر یک سیستم کاملا قدیمی را به مانیتور msi متصل کرده باشید، امکان ایجاد چنین مشکلی بسیار زیاد است که باید حتما کارت گرافیکی خود را در عوض نمایید.

چرا مانیتور msi چند ثانیه سیاه می‌شود؟

  • بررسی کردن پاور‌ها برای حل مشکل صفحه سیاه

دلایل بسیاری سبب سیاه شده صفحه نمایش کامیپوتر یا لپ تاپ می‌شود که برخی از دلایل را در قسمت قبل و برخی دیگر را در ادامه ذکر خواهیم کرد. در بسیاری از زمان‌ها، این مشکل به سخت افزار‌ها مرتبط است که شامل کابل‌ها، مانیتور، مادربرد، رم و کارت ویدیو می‌شوند. همچنین در برخی مواقع این مشکل به نرم افزار‌ها مربوط می‌شود که باید مورد بررسی و اصلاح قرار بگیرند.شاید شما این روش را قبلا امتحان کرده باشید که با این وجود بهتر است دوباره آن را انجام دهید. ابتدا از روشن بودن مانیتور مطمئن شوید و آن را چک کنید که شما با کمک یک نور در دکمه روشنایی نمایش داده می‌شود، می‌توانید متوجه روشن بودن دستگاه شوید. در صورت روشن بودن چراغ، مانیتور نیز روشن می‌شود و می‌بایست پیامی را مشاهده نمایید. در صورت روشن بودن مانیتور وعدم مشاهده پیغام، تلاش کنید دکمه منو مانیتور را تا حدی فشار دهید که تمامی کنترل‌های مانیتور داخلی را ببندید. در صورتی‌که تا این موقع یک صفحه خالی را می‌بینید، به معنای وجود مشکل در مانیتور است.
همچنین اگر یک مانیتور به صورت جداگانه فعالیت خوب و درستی دارد، به معنای آن است که منبع تغذیه در مانیتور اصلی بد بوده و دارای مشکل است. از این‌رو باید تلاش خود را انجام داده تا منبع تغذیه را جایگزین نمایید و در نهایت مشاهده کنید که آیا با انجام این کار مشکل رفع شده است تا نه.در این حالت تمامی جوانب را چک کنید و از روشن شدن دستگاه به درستی مطمئن شوید. در صورتی‌که دکمه پاور یا یکی از چراغ‌های وضعیت نارنجی یا قرمز رنگ بود، و همچنین در صورتی‌که کامیپوتر در زمان روشن شدن، به تعداد دفعات مکرر بوق می‌زند، به معنای وجود یک مشکل داخلی است. توجه داشته باشید که منشا اصلی بوق به مادربرد، کارت ویدیو و… مرتبط است.
اگر که کامپیوتر روشن باشد و تمامی موارد خوب نشان داده شوند، اما چیزی در مانیتور خود دریافت نکردید، احتمال دارد که کامپیوتر به حالت آماده به کار یا همان حالت خواب رفته و از خواب بیدار نشده است. در این حالت باید نسبت به فشار دادن کلید‌ها بر روی صفحه کلید اقدام کنید یا موس را تکان دهید. در صورت‌  عدم کار کردن موس و دکمه‌ها، به منظور راه‌اندازی دوباره دستگاه، دکمه روشن کردن را فشار دهید.

  • بررسی کردن کابل‌ها


از دیگر اقداماتی که برای رفع این مشکل می‌توانید، انجام دهید این است که به بررسی کابل‌ها بپردازید. در بسیاری از مواقع این مورد که آیا کاربران از VGA، DVI، HDMI یا DisplayPort جهت اتصال کامپیوتر خود به مانیتور استفاده می‌کنند یا نه، سبب جدا شدن کابل‌ها می‌شود. این مورد اغلب در رابطه با کابل‌هایی که به قسمت پشتی مانیتور دچار پیچ خوردگی شده‌اند، صحت دارد.به یاد داشته باشید که حتما اتصال را در رایانه شخصی و مانیتور خود به صورت کامل و صحیح چک کنید. افرادی که بیش از یک کارت ویدیو استفاده می‌نمایند، می‌بایست در روش اتصال مانیتور‌ها بسیار توجه کنند. در صورتی‌که از کارت گرافیکی‌های مخصوص استفاده می‌کنید، از وصل شدن مانیتور به کارت گرافیک وعدم اتصال ویدیوی مادربرد، کاملا مطمئن شوید. به صورت کلی می‌توان گفت ویندوز می‌خواهد، هنگامی که شما از یک کارت گرافیک مجزا استفاده می‌کنید، گرافیک مادربرد را به صورت خودکار غیر فعال کند که در بسیاری از مواقع این اتفاق رخ نمی‌دهد.
اگر در پایان این فرایند، نسبت به وصل کردن مانیتور خود به مادربرد اقدام کردید، امکان دارد که به مقدار بسیار کمی فعالیت کند و در نهایت صفحه سیاه شود. همچنین راه‌اندازی دوباره تا حدودی سبب رفع این مسئله می‌شود که ممکن است دوباره رخ دهد. اگر از دو مانیتور استفاده می‌کنید و یکی از آن‌ها را به مادربرد و یکی دیگر را به کارت گرافیک وصل کرده‌اید، صفحه یکی از مانیتور‌ها سیاه می‌شود.
همچنین در صورت وصل شدن تنها یکی از کابل‌ها و داشتن یک اتصال ویدیویی، می‌بایست نسبت به تعویض کابل‌های بد اقدام نمایید. جهت انجام این کار می‌بایست در ابتدا یک مانیتور جدید بیابید تا کامپیوتر‌تان به آن وصل شود. در صورت خالی بودن صفحه نمایش بر روی کامپیوتر دیگر، امکان دارد که مشکل از کابل ویدیویی باشد.در صورتی‌که از انواع گزینه‌های اتصال جداگانه اعم از HDMI، DVI و… استفاده می‌کنید و همچنین قبلا کابل‌های ویدیویی گوناگون را مورد استفاده قرار داده‌اید، باید کابل ویدیو را جایگزین آن نمایید یا از دیگر کابل‌های ویدیویی بهره‌مند شوید. در صورتی‌که از VGA استفاده نمایید، در اصل به معنای به وجود آوردن یک مشکل جدید در کابل HDMI یا DVI است.

  • بررسی کردن میزان واضح بودن صفحه نمایش

در بسیاری از مواقع اگر به صورت اتفاقی واضح بودن تصویر را در ویندوز بیشتر از آنچه که مانیتور قابلیت پشتیبانی دارد، تنظیم نمایید، به آسانی صفحه سیاه ایجاد شده و شما آن را مشاهده می‌کنید که به منظور حل این مشکل، در اولین گام می‌بایست ویندوز را در حالت Safe Mode آغاز کنید.در بسیاری از ورژن‌های جدید ویندوز، در اصل سیستم مورد نظر به مدت زمان ۱۵ ثانیه به واضح بودن صفحه اصلی باز می‌گردد. تنها در صورتی این اتفاق رخ نمی‌دهد که دکمه Keep Changes را انتخاب نمایید. علاوه‌بر این، معمولا ویندوز بیشترین رزولوشن از مانیتور مورد نظر را پشتیبانی خواهد کرد که تنها آن گزینه را نشان خواهد داد.
از این‌رو می‌توان گفت که شما باید تنها از نسخه‌های قدیمی ویندوز یا مانیتور قدیمی استفاده نمایید. حالت دیگری که می‌توان با یک صفحه خالی به آن پایان داد، زمانی است که لپ تاپ یا کامپیوتر مورد نظر را به یک صفحه نمایش دیگر یا پروژکتور وصل کرده باشید.

ام اس آی توتال نمایندگی رسمی ام اس آی در تهران بوده و دارای خدمات تعمیر مانیتور ام اس آی ، تعمیر کارت گرافیک ام اس آی ، تعمیر مادربرد ام اس آی و تعمیر لپ تاپ ام اس آی می باشد . برای مشاوره با شماره ۴۵۱۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *